SQL Server’ın Birden Fazla Örneğini Kurmalı mıyız?

Sql serverın kaynak kullanımının göz önünde bulundurularak aynı makine üzerine birden çok kurulumun yapılmamasını öneriyoruz. Ancak iş ihtiyaçlarınıza göre bu duruma karar verebilirsiniz. Instance stacking tekniği, aynı Windows üzerinde birden fazla SQL Server Instance yükleme tekniğidir. Örneğin, SQLPROD1 adında bir sanal makineniz veya sunucunuz olabilir: SQLPROD1 – SQL Server’ın varsayılan Instace, örneğin SQL 2016 SQLPROD1\SQL2014…

May 5, 2023 by Aryasoft IT

Sql serverın kaynak kullanımının göz önünde bulundurularak aynı makine üzerine birden çok kurulumun yapılmamasını öneriyoruz. Ancak iş ihtiyaçlarınıza göre bu duruma karar verebilirsiniz.

Instance stacking tekniği, aynı Windows üzerinde birden fazla SQL Server Instance yükleme tekniğidir. Örneğin, SQLPROD1 adında bir sanal makineniz veya sunucunuz olabilir:

  • SQLPROD1 – SQL Server’ın varsayılan Instace, örneğin SQL 2016
  • SQLPROD1\SQL2014 – eski uygulamalarımız için
  • SQLPROD1\SharePoint – çünkü kendi Instance’nın üzerinde olması gerekiyor
  • SQLPROD1\development – QA ve testlerimiz için

Instance Stacking Tekniğinin Faydaları

Daha düşük SQL lisanslama maliyetleri – yalnızca bir lisans için ödeme yapmanız gerekir ve Standard Edition bile aynı Windows tabanına düzinelerce Instance yüklemenize izin verir.

Daha düşük Windows lisanslama maliyetleri – yalnızca bir Windows için ödeme yapmanız gerekir.

Daha kolay Windows Patch – yalnızca bir işletim sistemi yüklemeniz gerektiğinden.

Instance Stacking Tekniğinin Dezavantajları

Performans ayarlaması çok daha zordur – tüm Instance’lar aynı CPU, memory, network ve depolama alanını paylaşır. SQL Server ilk ikisini hafifletmek için affinity masking ve bellek ayarları gibi hileler sunsa da, ikinci ikisi için hiçbir cevabı yoktur. Bir Instance üzerindeki backup, ne kadar ayarlama çalışması yaparsanız yapın diğer Instance’ların performansını düşürecektir. Instance’lardan hiçbiri performansa duyarlı değilse, bu önemli değildir – ancak bu ne sıklıkla olur? Ve “doğru” bellek veya CPU ayarlarının ne olduğunu nasıl anlarsınız? O kadar çok insan çalışması ve deneme gerektirir ki, ancak sunucu başına DBA başına bolca boş zamanınız olduğunda gerçekten mantıklıdır.

Çok daha zor reboot planlaması – tüm Instance’ların tüm müşterilerin Windows’u patch geçmek için belirli bir zaman üzerinde anlaşmasını sağlamanız gerekir.

Güvenlik zorlukları – bazen, veritabanlarını barındıran Windows Instance’ına RDP ile girebilmekte ısrar eden korkunç insanlar oluyor. Bu kişiler kutunun tamamında sistem yöneticisi olmakta ısrar ederlerse, çalışan diğer Instance’larına zarar veren değişiklikler yapabilirler.

Alternatif: Sanallaştırma

Tek bir sunucuyu daha küçük parçalara ayırmayı düşündüğünüzde, bunun yerine sanallaştırmayı düşünün. Yeni SQL Sunucuları için harika bir varsayılan yerdir.

Her SQL Server kendi Windows örneğini hak eder. Evet, bu daha yüksek lisans maliyetleri anlamına gelir – SQL Server Enterprise Edition’ı donanım ana bilgisayarı düzeyinde lisanslamanız gerekir ve ardından ana bilgisayara mümkün olduğunca çok sayıda sanal makine yerleştirebilirsiniz.

Ardından, her sanal makine kendi performans yönetimine, yama programlarına ve güvenliğine sahip olur. Artı, sürpriz bonus: her sanal makine, en küçükleri bile Enterprise Edition’ın tüm özelliklerine sahip olur.