SQL Server Databases

SQL Server Databases SQL Server üzerinde veritabanları bizim için her şeydir. Bu veritabanlarında oluşabiliecek en sorun bizim verdiğimiz hizmetin tamamen kesilmesine vesile olabilir. SQL Server üzerinde bulunan veritabanlarının ve bu veritabanlarında dikkat etmemiz gereken yerler ile ilgili yerleri bu postumuzda anlatacağız. Veritabanı Türleri Kullanıcı Veritabanları: Kullanıcı veritabanları, bir kuruluşun iş süreçleri için özel olarak tasarlanmış...
April 30, 2023 by Aryasoft IT

SQL Server Databases

SQL Server üzerinde veritabanları bizim için her şeydir. Bu veritabanlarında oluşabiliecek en sorun bizim verdiğimiz hizmetin tamamen kesilmesine vesile olabilir.

SQL Server üzerinde bulunan veritabanlarının ve bu veritabanlarında dikkat etmemiz gereken yerler ile ilgili yerleri bu postumuzda anlatacağız.

Veritabanı Türleri

  1. Kullanıcı Veritabanları: Kullanıcı veritabanları, bir kuruluşun iş süreçleri için özel olarak tasarlanmış veritabanlarıdır. Kullanıcı veritabanları, genellikle uygulama verileri, iş akışı verileri ve kullanıcıların oluşturduğu verileri depolar. Kullanıcı veritabanlarının özellikleri arasında şunlar yer alır:
  • Dosya Yolu: Kullanıcı veritabanları, belirlenmiş bir dosya yolu kullanarak SQL Server Instance’ın üzerinde depolanır. (Bu yol üzerinde bir sıkıntı varsa veritabanında da sıkıntı vardır.)
  • Boyut: Kullanıcı veritabanları, boyut açısından sınırlı değildir ve büyüklüğü, kullanıcının ihtiyacına göre ölçeklendirilebilir.
  • Veri Dosyası: Veri dosyası, kullanıcı veritabanının gerçek verilerini içerir. Kullanıcı veritabanının özellikleri sekmesinde, veri dosyasının fiziksel özellikleri, dosya yolunu ve boyutunu görebilirsiniz. (Verilerin konumlandırıldığı dosyalar, isim, soyisim, adres, cinsiyet vb.)
  • Log Dosyası: Log dosyası, kullanıcı veritabanının işlem kayıtlarını tutar. Kullanıcı veritabanının özellikleri sekmesinde, log dosyasının fiziksel özellikleri, dosya yolunu ve boyutunu görebilirsiniz. (Yaptığımız işlemlerin tutulduğu dosya, UPDATE, INSERT, DELETE)
  1. Sistem Veritabanları: Sistem veritabanları, SQL Server’ın kendisi tarafından kullanılan ve yönetilen özel veritabanlardır. Sistem veritabanları, SQL Server Instance’ın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için gereklidir. Sistem veritabanlarının özellikleri arasında şunlar yer alır:
  • master: SQL Server Instance’ın yapılandırmasını ve diğer sistem veritabanlarının yönetimini sağlar.
  • model: Yeni veritabanları oluşturmak için kullanılan şablon veritabanıdır.
  • msdb: SQL Server Agent’ın yönetimini sağlar ve veritabanı yedekleri, bakım planları ve diğer görevler için gereken bilgileri depolar.
  • tempdb: Geçici verileri saklamak için kullanılan sistem veritabanıdır.

Sistem veritabanlarının özellikleri sekmesinde, her veritabanı için kullanılan disk alanı, dosya yolunu ve boyutu görüntülenebilir.

Bununla beraber kapatılması gereken bir çok konu olduğunu biliyoruz ve sonraki postlarımızda bunları anlatmaya çalışacağız.

Size ve Veritabanlarınıza Yardımcı Olmak İçin Bekliyoruz!