SQL Server’ın Hangi Sürümünü Kullanmalısınız?

SQL Server’ın Hangi Sürümünü Kullanmalısınız? SQL Server’ı yüklemeden önce, durun! Gerçekten doğru sürümü kullandığınızdan emin misiniz? Biliyoruz ki mevcut yapıyı korumayı herkes ister ve uygulama hizmet sağlayıcıları sadece eski sürümleri destekleyeceğini söylüyor, ancak şimdi daha yeni bir sürüm için durumunuzu ortaya koyma şansınız var ve bunu yapmanıza yardımcı olacağız. Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server…

July 13, 2023 by Aryasoft IT

SQL Server’ın Hangi Sürümünü Kullanmalısınız?
SQL Server’ı yüklemeden önce, durun! Gerçekten doğru sürümü kullandığınızdan emin misiniz?

Biliyoruz ki mevcut yapıyı korumayı herkes ister ve uygulama hizmet sağlayıcıları sadece eski sürümleri destekleyeceğini söylüyor, ancak şimdi daha yeni bir sürüm için durumunuzu ortaya koyma şansınız var ve bunu yapmanıza yardımcı olacağız.

Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server 2014’ü seçmelisiniz.

 • Desteklenen en yeni sürümü yalnızca SQL Server 2014 olan, ancak 2016 veya daha yeni olmayan bir uygulamayla uğraşıyorsunuz.
 • Always On Availability Gruplarını kullanmak istiyorsunuz; Ancak bunu buraya koymakta tereddüt ediyoruz çünkü sonraki sürümlerde önemli ölçüde daha iyi olmaya devam ediyorlar. Bunu, AG’yi düşünmek için bile minimum bir başlangıç noktası olarak düşünürdük (2012’yi unutun) çünkü 2014’ten başlayarak, primary değer düşükken bile secondary değer okunabilir.
 • Yedeklemelerinizi şifrelemeniz gerekir ve üçüncü taraf bir yedekleme aracı satın almak istemezsiniz.
 • Log shipping bir raporlama aracı olarak kullanıyorsunuz ve zor izin gereksinimleriniz var (çünkü bunu kolaylaştıran yeni sunucu düzeyinde roller eklediler.)
 • Kodu değiştirmeden daha hızlı performansa ihtiyacınız var ve teste ayıracak çok zamanınız var. 2014’ün Cardinality Estimator (CE) değişiklikleri farklı yürütme planları için yapıldı, ancak bunlar genel olarak daha iyi değil. Hala yavaşlayacak sorguları bulmak için zaman ayırmanız ve bunları nasıl azaltacağınızı bulmanız gerekiyor.

Sonuç olarak, bugün 2014 yeni kurulumlarını tavsiye etmiyoruz. Devam edelim.

Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server 2016’yı seçmelisiniz.

 • Bağımsız bir yazılım satıcısısınız (ISV) çünkü 2016 Service Pack 1 size Standard Edition’da birçok Enterprise özelliği sunuyordu. Bu, uygulamanızın hem Standard’daki küçük müşterilerinizde hem de Enterprise’daki büyük müşterilerinizde çalışan tek bir sürümünü yazabileceğiniz anlamına geliyordu.
 • Eğer aşırı iyi bilinen ve iyi bir dökümante edilmiş bir ürün istiyorsanız, SQL Server 2016 sizin için oldukça uygun çünkü SQL Server 2016 ‘ya erişmek ve bu ürünü kullanmayı bilen insanlardan hizmet almak oldukça kolaydır.
 • Standart Sürümü kullanıyorsunuz -çünkü 128 GB RAM’i destekliyor (ve sorgu planları gibi bazı dahili şeyler için bunun ötesine bile geçebiliyor).
 • Birkaç yıl içinde yeni bir sunucu kurmak istiyorsunuz çünkü bu ürün için genişletilmiş destek bile 2026’da sona eriyor.
 • Yeni bir uygulama için uyumluluk ihtiyaçlarınız var ve burada özellikle yeni uygulamalardan bahsediyoruz, ancak 2016, değerli verilerinizi korumak ve izlemek için bir şeyler oluşturmanızı kolaylaştıran Always Encrypted, Dynamic Data Masking, Row Level Security ve temporal tables özelliklerini ekliyor. Hala kolay değil, sadece daha kolay.
 • Columnstore index’leri kullanmak istiyorsunuz buna başlayacağımız minimum sürüm diyeceğiz çünkü bunlar nihayet güncellenebilir ve aynı tabloda hem columnstore hem de rowstore index’lerine sahip olabilirler. Bu kılavuzda yıllar içinde columnstore’da nelerin değiştiğine dair harika bir karşılaştırma var.
 • Sorgu planı izlemeye ihtiyacınız var ve üçüncü taraf bir aracı karşılayamazsınız çünkü Query Store size oldukça güzel yetenekler sunuyor. İnsanlar bunu istediğim kadar kullanmıyor. Yarın tekrar tam zamanlı bir DBA işi alsaydım, bu (ve PowerShell) muhtemelen alacağım iki beceri olurdu.
 • Yama uygulamaktan nefret ediyorsunuz çünkü SQL Server 2016 SP3 temelde yolun sonu. Burada hiçbir şey düzeltilmiyor ve kesinlikle bunun için yeni özellikler çıkmıyor. 2023’ün başlarında bile SQL Server 2016 hala en popüler 2. sürüm.

Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server 2017’yi seçmelisiniz.

 • Her 60-90 günde bir yama uygulamaya isteklisiniz çünkü yıllar ve yıllar eski olsa da, hala düzenli CU’lar çıkıyor.
 • Sıfır RPO hedefiniz ve finansal riskleriniz var – çünkü 2017 AG’lere, taahhütlerin birden fazla kopya tarafından alındığını garanti etmenizi sağlayacak yeni bir minimum commit replika ayarı ekledi
 • Gelecekteki yükseltmelerin daha kolay olmasını istiyorsunuz çünkü 2017’den itibaren içinde farklı SQL Server sürümleri bulunan bir Distributed Availability Group’a sahip olabilirsiniz. DAG’lar günümüzde çok sağlam ya da iyi belgelenmiş değil, ancak ileride yükseltme yaptığınızda daha kolay yükseltmeler için bir peşinat olarak bu iyi bir fikir olabilir.
 • Yüksek performanslı columnstore sorgularına ihtiyacınız var çünkü toplu mod yürütme planları için pek çok harika şeyimiz var.
 • SQL Server’ı Linux üzerinde çalıştırmaya kararlısınız ama cidden, sürüm notlarını gözden geçirin ve düzeltilen hataları okumak için her toplu Güncellemeye tıklayın. Cluster hatalarından bazıları gerçekten kötü sonuçlara neden olabilir.
 • SQL Server’da makine öğrenimi ve R yapmaya kararlısınız veri uzmanları için bunu yapmak ön plandadır, ancak bunu yapmak için SQL Server lisansı için çekirdek başına 2.000 ila 7.000 dolar harcadığınızı unutmayın.

Burada 2017’yi savunmak bizim için zor. Özellikler çok da şaşırtıcı değil, bu yüzden insanlar ya 2016 ya da 2019’a yöneliyor.

Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server 2019’u seçmelisiniz.

 • Mümkün olduğunca fazla destek ömrü istiyorsunuz -çünkü 2030’a kadar destekleniyor. Yeni sürümleri seviyorum, ancak çoğumuz bir sürüme mümkün olduğunca uzun süre bağlı kalmak zorundayız ve 2019 size çok fazla yol veriyor.
 • Her 30-60 günde bir yama uygulamaya isteklisiniz çünkü bu sürüm olgunlaşmış olsa da, hala bazı büyük hatalar buluyorlar.
 • Dokümantasyonla değil, deneyerek öğrenme konusunda rahatsınız çünkü aşağıdaki en yeni özelliklere ulaştıkça, deneme ve öğrenme süreniz artar, çünkü aşağıdaki konularda sektördeki en iyi uygulamalar ÇOK daha azdır.
 • Yük ve performans testlerinde iyisiniz çünkü 2019 uyumluluk modunu etkinleştirdiğinizde 2019 birçok harika performans özelliği ekliyor, ancak aynı zamanda mevcut yürütme planlarınızda da büyük değişiklikler yapıyor. Sadece bir sayı seçmek gerekirse, sorgularınızın %99’unun hızlandığını, ancak %1’inin yavaşladığını varsayalım. Bunların hangi %1 olduğunu ve performans düşüşlerini azaltmak için ne yapacağınızı biliyor musunuz? Yavaş sorgularınızı yalnızca 2019’da test edemezsiniz: kabul edilemez derecede yavaşlamadıklarından emin olmak için şu anda hızlı olan sorgularınızı da test etmeniz gerekir.
 • Kullanıcı tanımlı işlevlere büyük ölçüde güveniyorsunuz çünkü 2019 bunları önemli ölçüde hızlandırabilir, ancak bu konuda çok fazla test yapmanız ve Microsoft’un birçok iyileştirmeyi geri çektiğini bilmeniz gerekir.
 • 2023 itibariyle SQL Server 2019 en büyük kurulum tabanına sahiptir. Uzun vadeli destek için gerçekten iyi bir seçenek.

Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server 2022’yi seçmelisiniz.

 • Mutlak en uzun desteğe ihtiyacınız var çünkü 2022 – 2033’e kadar desteklenirken, 2019’un desteği 2030’da sona eriyor.
 • Her 30 günde bir yama uygulamak istiyorsunuz çünkü bunun gibi yeni sürümlerde yamalar hızlı ve öfkeli bir şekilde geliyor ve özellikle yepyeni özelliklerle oldukça önemli bazı sorunları düzeltiyorlar. Muhtemelen, yepyeni bir sürümü yayınlandığı yıl kullanacaksanız, bunun nedeni yeni özelliklere çok ihtiyacınız olmasıdır. Bunlar en az test edilenlerdir ve en acil düzeltmeleri alırlar bu nedenle sık sık yama yapılması gerekir.
 • Bu yamalardaki ciddi hataları sorun etmiyorsunuz çünkü 2022’nin ilk birkaç Kümülatif Güncellemesi oldukça hatalıydı ve şu anda düzeltme CU’ları kaldırmaktır, bu da diğer hatalara karşı korumasız olduğunuz anlamına gelir.
 • Microsoft ile iyi bir ilişkiniz var örneğin kendi hesap yöneticiniz olan kurumsal bir müşteriyseniz ve Premier destek biletlerinizin hızla yükseltilmesine yardımcı olabilirler.
 • DR planınız Azure Yönetilen Örnekler çünkü bir noktada, 2022 teorik olarak MI’lara yük devretmeyi ve daha da önemlisi, felaket sona erdiğinde geri yük devretmeyi mümkün kılacak. Teorik olarak diyorum çünkü bu özellik hala sınırlı genel önizleme aşamasında ve almak için Microsoft ile iletişime geçmeniz gerekiyor.
 • Sorgu performansı izlemeye ihtiyacınız yok çünkü uyumluluk seviyesi 160’taki parametreye duyarlı plan optimizasyonu değişiklikleri temelde izleme araçlarını bozuyor.

Peki doğru cevap nedir?

Yukarıdaki değerlendirmeler ışığında düşündüğümüzde, iş bilgisini de göz önüne aldığımızda, her müşteri ihtiyacının farklılaştığını görmekteyiz. Ancak ortalama bir karara varacak olursak, SQL Server 2019 çoğu insan için oldukça ikna edici bir durum oluşturuyor. Yeni özelliklerin, kararlılığın ve Microsoft support ömrünün iyi bir dengesidir.

İnsanların çok çalıştığı ve her yıl her sunucuyu yükseltemediği çoğu çalışma ortamında, bugün 2019’u yüklediğini ve ardından 2022’nin yama sürümünün nasıl gittiğini ve 2022’den sonra bir sonraki sürümü beklediğini görebiliyoruz.

er’ın Hangi Sürümünü Kullanmalısınız?

SQL Server’ı yüklemeden önce, durun! Gerçekten doğru sürümü kullandığınızdan emin misiniz?

Biliyoruz ki mevcut yapıyı korumayı herkes ister ve uygulama hizmet sağlayıcıları sadece eski sürümleri destekleyeceğini söylüyor, ancak şimdi daha yeni bir sürüm için durumunuzu ortaya koyma şansınız var ve bunu yapmanıza yardımcı olacağız.

Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server 2014’ü seçmelisiniz.

 • Desteklenen en yeni sürümü yalnızca SQL Server 2014 olan, ancak 2016 veya daha yeni olmayan bir uygulamayla uğraşıyorsunuz.
 • Always On Availability Gruplarını kullanmak istiyorsunuz; Ancak bunu buraya koymakta tereddüt ediyoruz çünkü sonraki sürümlerde önemli ölçüde daha iyi olmaya devam ediyorlar. Bunu, AG’yi düşünmek için bile minimum bir başlangıç noktası olarak düşünürdük (2012’yi unutun) çünkü 2014’ten başlayarak, primary değer düşükken bile secondary değer okunabilir.
 • Yedeklemelerinizi şifrelemeniz gerekir ve üçüncü taraf bir yedekleme aracı satın almak istemezsiniz.
 • Log shipping bir raporlama aracı olarak kullanıyorsunuz ve zor izin gereksinimleriniz var (çünkü bunu kolaylaştıran yeni sunucu düzeyinde roller eklediler.)
 • Kodu değiştirmeden daha hızlı performansa ihtiyacınız var ve teste ayıracak çok zamanınız var. 2014’ün Cardinality Estimator (CE) değişiklikleri farklı yürütme planları için yapıldı, ancak bunlar genel olarak daha iyi değil. Hala yavaşlayacak sorguları bulmak için zaman ayırmanız ve bunları nasıl azaltacağınızı bulmanız gerekiyor.

Sonuç olarak, bugün 2014 yeni kurulumlarını tavsiye etmiyoruz. Devam edelim.

Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server 2016’yı seçmelisiniz.

 • Bağımsız bir yazılım satıcısısınız (ISV) çünkü 2016 Service Pack 1 size Standard Edition’da birçok Enterprise özelliği sunuyordu. Bu, uygulamanızın hem Standard’daki küçük müşterilerinizde hem de Enterprise’daki büyük müşterilerinizde çalışan tek bir sürümünü yazabileceğiniz anlamına geliyordu.
 • Eğer aşırı iyi bilinen ve iyi bir dökümante edilmiş bir ürün istiyorsanız, SQL Server 2016 sizin için oldukça uygun çünkü SQL Server 2016 ‘ya erişmek ve bu ürünü kullanmayı bilen insanlardan hizmet almak oldukça kolaydır.
 • Standart Sürümü kullanıyorsunuz -çünkü 128 GB RAM’i destekliyor (ve sorgu planları gibi bazı dahili şeyler için bunun ötesine bile geçebiliyor).
 • Birkaç yıl içinde yeni bir sunucu kurmak istiyorsunuz çünkü bu ürün için genişletilmiş destek bile 2026’da sona eriyor.
 • Yeni bir uygulama için uyumluluk ihtiyaçlarınız var ve burada özellikle yeni uygulamalardan bahsediyoruz, ancak 2016, değerli verilerinizi korumak ve izlemek için bir şeyler oluşturmanızı kolaylaştıran Always Encrypted, Dynamic Data Masking, Row Level Security ve temporal tables özelliklerini ekliyor. Hala kolay değil, sadece daha kolay.
 • Columnstore index’leri kullanmak istiyorsunuz buna başlayacağımız minimum sürüm diyeceğiz çünkü bunlar nihayet güncellenebilir ve aynı tabloda hem columnstore hem de rowstore index’lerine sahip olabilirler. Bu kılavuzda yıllar içinde columnstore’da nelerin değiştiğine dair harika bir karşılaştırma var.
 • Sorgu planı izlemeye ihtiyacınız var ve üçüncü taraf bir aracı karşılayamazsınız çünkü Query Store size oldukça güzel yetenekler sunuyor. İnsanlar bunu istediğim kadar kullanmıyor. Yarın tekrar tam zamanlı bir DBA işi alsaydım, bu (ve PowerShell) muhtemelen alacağım iki beceri olurdu.
 • Yama uygulamaktan nefret ediyorsunuz çünkü SQL Server 2016 SP3 temelde yolun sonu. Burada hiçbir şey düzeltilmiyor ve kesinlikle bunun için yeni özellikler çıkmıyor. 2023’ün başlarında bile SQL Server 2016 hala en popüler 2. sürüm.

Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server 2017’yi seçmelisiniz.

 • Her 60-90 günde bir yama uygulamaya isteklisiniz çünkü yıllar ve yıllar eski olsa da, hala düzenli CU’lar çıkıyor.
 • Sıfır RPO hedefiniz ve finansal riskleriniz var – çünkü 2017 AG’lere, taahhütlerin birden fazla kopya tarafından alındığını garanti etmenizi sağlayacak yeni bir minimum commit replika ayarı ekledi
 • Gelecekteki yükseltmelerin daha kolay olmasını istiyorsunuz çünkü 2017’den itibaren içinde farklı SQL Server sürümleri bulunan bir Distributed Availability Group’a sahip olabilirsiniz. DAG’lar günümüzde çok sağlam ya da iyi belgelenmiş değil, ancak ileride yükseltme yaptığınızda daha kolay yükseltmeler için bir peşinat olarak bu iyi bir fikir olabilir.
 • Yüksek performanslı columnstore sorgularına ihtiyacınız var çünkü toplu mod yürütme planları için pek çok harika şeyimiz var.
 • SQL Server’ı Linux üzerinde çalıştırmaya kararlısınız ama cidden, sürüm notlarını gözden geçirin ve düzeltilen hataları okumak için her toplu Güncellemeye tıklayın. Cluster hatalarından bazıları gerçekten kötü sonuçlara neden olabilir.
 • SQL Server’da makine öğrenimi ve R yapmaya kararlısınız veri uzmanları için bunu yapmak ön plandadır, ancak bunu yapmak için SQL Server lisansı için çekirdek başına 2.000 ila 7.000 dolar harcadığınızı unutmayın.

Burada 2017’yi savunmak bizim için zor. Özellikler çok da şaşırtıcı değil, bu yüzden insanlar ya 2016 ya da 2019’a yöneliyor.

Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server 2019’u seçmelisiniz.

 • Mümkün olduğunca fazla destek ömrü istiyorsunuz -çünkü 2030’a kadar destekleniyor. Yeni sürümleri seviyorum, ancak çoğumuz bir sürüme mümkün olduğunca uzun süre bağlı kalmak zorundayız ve 2019 size çok fazla yol veriyor.
 • Her 30-60 günde bir yama uygulamaya isteklisiniz çünkü bu sürüm olgunlaşmış olsa da, hala bazı büyük hatalar buluyorlar.
 • Dokümantasyonla değil, deneyerek öğrenme konusunda rahatsınız çünkü aşağıdaki en yeni özelliklere ulaştıkça, deneme ve öğrenme süreniz artar, çünkü aşağıdaki konularda sektördeki en iyi uygulamalar ÇOK daha azdır.
 • Yük ve performans testlerinde iyisiniz çünkü 2019 uyumluluk modunu etkinleştirdiğinizde 2019 birçok harika performans özelliği ekliyor, ancak aynı zamanda mevcut yürütme planlarınızda da büyük değişiklikler yapıyor. Sadece bir sayı seçmek gerekirse, sorgularınızın %99’unun hızlandığını, ancak %1’inin yavaşladığını varsayalım. Bunların hangi %1 olduğunu ve performans düşüşlerini azaltmak için ne yapacağınızı biliyor musunuz? Yavaş sorgularınızı yalnızca 2019’da test edemezsiniz: kabul edilemez derecede yavaşlamadıklarından emin olmak için şu anda hızlı olan sorgularınızı da test etmeniz gerekir.
 • Kullanıcı tanımlı işlevlere büyük ölçüde güveniyorsunuz çünkü 2019 bunları önemli ölçüde hızlandırabilir, ancak bu konuda çok fazla test yapmanız ve Microsoft’un birçok iyileştirmeyi geri çektiğini bilmeniz gerekir.
 • 2023 itibariyle SQL Server 2019 en büyük kurulum tabanına sahiptir. Uzun vadeli destek için gerçekten iyi bir seçenek.

Eğer ihtiyaçlarınız aşağıdaki gibiyse SQL Server 2022’yi seçmelisiniz.

 • Mutlak en uzun desteğe ihtiyacınız var çünkü 2022 – 2033’e kadar desteklenirken, 2019’un desteği 2030’da sona eriyor.
 • Her 30 günde bir yama uygulamak istiyorsunuz çünkü bunun gibi yeni sürümlerde yamalar hızlı ve öfkeli bir şekilde geliyor ve özellikle yepyeni özelliklerle oldukça önemli bazı sorunları düzeltiyorlar. Muhtemelen, yepyeni bir sürümü yayınlandığı yıl kullanacaksanız, bunun nedeni yeni özelliklere çok ihtiyacınız olmasıdır. Bunlar en az test edilenlerdir ve en acil düzeltmeleri alırlar bu nedenle sık sık yama yapılması gerekir.
 • Bu yamalardaki ciddi hataları sorun etmiyorsunuz çünkü 2022’nin ilk birkaç Kümülatif Güncellemesi oldukça hatalıydı ve şu anda düzeltme CU’ları kaldırmaktır, bu da diğer hatalara karşı korumasız olduğunuz anlamına gelir.
 • Microsoft ile iyi bir ilişkiniz var örneğin kendi hesap yöneticiniz olan kurumsal bir müşteriyseniz ve Premier destek biletlerinizin hızla yükseltilmesine yardımcı olabilirler.
 • DR planınız Azure Yönetilen Örnekler çünkü bir noktada, 2022 teorik olarak MI’lara yük devretmeyi ve daha da önemlisi, felaket sona erdiğinde geri yük devretmeyi mümkün kılacak. Teorik olarak diyorum çünkü bu özellik hala sınırlı genel önizleme aşamasında ve almak için Microsoft ile iletişime geçmeniz gerekiyor.
 • Sorgu performansı izlemeye ihtiyacınız yok çünkü uyumluluk seviyesi 160’taki parametreye duyarlı plan optimizasyonu değişiklikleri temelde izleme araçlarını bozuyor.

Peki doğru cevap nedir?
Yukarıdaki değerlendirmeler ışığında düşündüğümüzde, iş bilgisini de göz önüne aldığımızda, her müşteri ihtiyacının farklılaştığını görmekteyiz. Ancak ortalama bir karara varacak olursak, SQL Server 2019 çoğu insan için oldukça ikna edici bir durum oluşturuyor. Yeni özelliklerin, kararlılığın ve Microsoft support ömrünün iyi bir dengesidir.

İnsanların çok çalıştığı ve her yıl her sunucuyu yükseltemediği çoğu çalışma ortamında, bugün 2019’u yüklediğini ve ardından 2022’nin yama sürümünün nasıl gittiğini ve 2022’den sonra bir sonraki sürümü beklediğini görebiliyoruz.

 

Size ve Veritabanlarınıza Yardımcı Olmak İçin Bekliyoruz!