En Fazla Karşılaştığımız 2 Büyük SQL Server Sorunu

En Fazla Karşılaştığımız 2 Büyük SQL Server Sorunu Şirketler bizi performans veya yüksek kullanılabilirlik sorunları için arıyor, ancak tekrar tekrar bulduğumuz ilk iki şey şunlar oluyor: İşletmenin RPO (recovery point objective) ve RTO’suna (recovery time objective) uyacak şekilde yedekleme yapmıyorlar. CHECKDB’yi haftalık olarak ya da hiç yapmıyorlar ve bunun neden bir sorun olduğunu anlamıyorlar Şimdi…

May 5, 2023 by Aryasoft IT

En Fazla Karşılaştığımız 2 Büyük SQL Server Sorunu

Şirketler bizi performans veya yüksek kullanılabilirlik sorunları için arıyor, ancak tekrar tekrar bulduğumuz ilk iki şey şunlar oluyor:

 1. İşletmenin RPO (recovery point objective) ve RTO’suna (recovery time objective) uyacak şekilde yedekleme yapmıyorlar.
 2. CHECKDB’yi haftalık olarak ya da hiç yapmıyorlar ve bunun neden bir sorun olduğunu anlamıyorlar

Şimdi basit bir senaryo üzerinden gidelim ve nasıl yapacağınızı görelim.

Perşembe sabahı saat 11 ve bir e-posta alıyorsunuz: kullanıcılar kritik bir tabloda SELECT çalıştırdıklarında corruption hataları bildiriyorlar. Sorguyu çalıştırıyorsunuz ve tablodaki kümelenmiş dizinde corruption olduğu ortaya çıkıyor.

İşte bakım programınız:

 • Gece 11:00 Full Backup
 • Her 15 dakika da bir Transaction Log backup
 • İki günden eski günlük yedeklerini silin (çünkü yalnızca yakın zaman noktaları için zaman içinde geri yükleme özelliğine ihtiyacınız var, değil mi?)
 • CHECKDB haftalık cumartesi günleri saat sabah 09:00

Corruption gerçekleştiğinde onaramazsınız (bu bir clustered index ve tüm sütunları kapsayacak kadar non-cluster index yok) ve işletmenin bu verilere geri ihtiyacı vardır. Sıra sizde: bu soruları yanıtlayın:

 1. Sırayla hangi yedekleri geri yüklüyorsunuz?
 2. Bunlar bozulma içermeyecek mi?
 3. Ne kadar veri kaybetmiş olacaksınız?
 4. Bu süreç ne kadar sürecek?
 5. Buna göre, etkili RPO ve RTO’nuz nedir?
 6. İşletme bunun yeterince iyi olmadığını söylerse, para harcamadan bu rakamları iyileştirmek için hangi özel adımları atabilirsiniz?