SQL Server – @@SERVERNAME Değerini Düzeltelim

SQL Server – @@SERVERNAME Değerini Düzeltelim Yazılım sistemlerimiz komiktir ve bazen bize garip değerler verir. Sunucularımdaki sistem seviyesi özellikleriyle uğraşmaya pek cesaret edemiyoruz, ancak bu sorgu SQL Server örneği üzerinde çalıştığımız bir müşterimizden geldi ve sonuç düşündüğümüzden daha garip oldu. Sunucu üzerinde çalışırken ve bir hata oluştuğunda, genellikle @@Version’ı sorarız. Bu benim için standart bir…

April 12, 2023 by Aryasoft IT

SQL Server – @@SERVERNAME Değerini Düzeltelim

Yazılım sistemlerimiz komiktir ve bazen bize garip değerler verir. Sunucularımdaki sistem seviyesi özellikleriyle uğraşmaya pek cesaret edemiyoruz, ancak bu sorgu SQL Server örneği üzerinde çalıştığımız bir müşterimizden geldi ve sonuç düşündüğümüzden daha garip oldu.

Sunucu üzerinde çalışırken ve bir hata oluştuğunda, genellikle @@Version’ı sorarız. Bu benim için standart bir uygulamadır çünkü yüklü sürümü, hangi hizmet paketini, sunucuda CU güncellemesinin yapıldığını vb. sormak zorunda kalmayız. Bu çıktı bana tüm bu bilgileri siyah beyaz olarak verecektir.

SQL SERVER – Yanlış Hata Olduğunda @@ServerName Özellik Değerini Düzeltme Bu tür çıktılara çok alışkın olduğum için, müşterimizde @@Servername tarafından döndürülen değerin NULL olduğunu söyledi. Bu bizi çok şaşırttı ve gerçek hayatta görmek istedik. Bu bizi düşünmeye itti ve bu önemsiz sorunu çözmemiz gerekiyordu.  Garip ama eminim birçoğunuz bir yerlerde bununla karşılaşmış ve bir çözüm aramışsınızdır.

@@ServerName, SQL Server’ın üzerinde çalıştığı yerel sunucuyu ifade eder. Bu özellik kurulum sırasında ayarlanır, ancak @@ServerName’in NULL olabileceği veya doğru olmayabileceği durumlar vardır.

Aşağıdakileri çalıştırmak, bu özellik için geçerli TSQL değerini gösterecektir:

SELECT @@SERVERNAME;
GO

Sorunu Düzeltmek İçin

Eğer @@ServerName özelliği NULL ise, aşağıdakileri çalıştırmak sorunu çözecektir- ancak SQL Server örneğini yeniden başlattıktan sonra. Evet, bunu düzeltmek için bir kesinti gerekir!!!

EXEC sp_addserver ‘<LocalServerIsmi>’, local;
GO

Eğer @@ServerName özelliği yanlışsa, sorunu düzeltmek için aşağıdakileri çalıştırın:

EXEC sp_dropserver ‘Eski_Isim’;
GO
EXEC sp_addserver ‘Yeni_Isim’, ‘local’;
GO

Bunun çözümü çok basit olmasına rağmen, bu davranışı garip bulduk. Sunucunuzda bu hatayla karşılaştıysanız, lütfen bu duruma nasıl geldiğinizi bize bildirir misiniz?

Size ve Veritabanlarınıza Yardımcı Olmak İçin Bekliyoruz!