SQL Server’da CTP Performansınızı Artırabilir

SQL Server’da CTP Performansınızı Artırabilir Cost threshold for parallelism (CTP) Bir SQL Server sorgusunun hangi noktada birden fazla CPU çekirdeği kullanarak “paralel gidebileceğini” kontrol eden ayardır. Neden varsayılan değeri kullanmamalısınız?  Paralellik için maliyet eşiğini ayarlamak, anında yapılan basit bir değişiklikle önemli bir performans artışı sağlayabilir. CPU, RAM ve disk darboğazını sıklıkla çözebilirsiniz. Microsoft, SQL Server 2000’i…

December 8, 2021 by Aryasoft IT

SQL Server’da CTP Performansınızı Artırabilir

Cost threshold for parallelism (CTP) Bir SQL Server sorgusunun hangi noktada birden fazla CPU çekirdeği kullanarak “paralel gidebileceğini” kontrol eden ayardır.

Neden varsayılan değeri kullanmamalısınız?

 Paralellik için maliyet eşiğini ayarlamak, anında yapılan basit bir değişiklikle önemli bir performans artışı sağlayabilir. CPU, RAM ve disk darboğazını sıklıkla çözebilirsiniz.

Microsoft, SQL Server 2000’i geliştirirken 1990’larda varsayılan olarak 5’e ayarlandı.

Varsayılan değerler, 20 yıldan daha eski donanıma dayalı olduğunda makul değildir.

Sorgu paralel gittiğinde, hatalı bir sorgu SQL Server’ın yaptığı her şeyi etkileyeceğinden, tüm CPU çekirdeklerini kullanmasını istemezsiniz.

Ayrıca, varsayılan değer çoğunlukla çok sayıda hızlı sorgunun paralel olarak çalışmasına neden olabilir; bu, seri olarak çalıştırılırsa daha hızlı olur.

Paralellik için maliyet eşiği nasıl belirlenir?

Günümüz donanımının hızı ve boyutu göz önüne alındığında, paralellik için maliyet eşiği için 45 veya 50 daha iyi bir değerdir.

Bazı durumlarda, CTP’yi ayarladıktan sonra bile yüksek CPU kullanımı ve aşırı CXPACKET bekleme türleri görmeye devam edebilirsiniz. Bu durumda biraz daha derine inmeniz ve MAXDOP ayarlarınızı da değerlendirmeniz gerekebilir.

CTP varsayılan değerini SSMS kullanarak değiştirmek için:

  1. instance name ‘e sağ tıklayın ve properties’i seçin.
  2. “Advanced” sayfasına tıklayın ve yeni değeri Cost Threshold for Parallelism olarak ayarlayın.

Ayrıca, değişikliği yapmak için aşağıdaki TSQL komut dosyasını kullanabilirsiniz.

sp_configure ‘show advanced options’, 1;

GO

RECONFIGURE;

GO

sp_configure ‘cost threshold for parallelism’, 50;

GO

RECONFIGURE;

GO

Size ve Veritabanlarınıza Yardımcı Olmak İçin Bekliyoruz!