SQL Server’ı İzlemek İçin 12 Görev

SQL Server’ı İzlemek İçin 12 Görev En iyi SQL izleme uygulamaları Bazı uyarılar en iyi SQL yerel araçları olarak çalışır. SQL DBA birçok SQL Sunucusundan sorumludur. Özellikle de günümüzde. Tek bir önemli sunucunuz olduğu günler geride kaldı. Bu nedenle, temelleri kapsayacak şekilde bazı özel SQL izlemeleri dağıtmak önemlidir. Çünkü her zaman izleme lisansını satın almadığınız…

June 2, 2021 by Aryasoft IT

SQL Server’ı İzlemek İçin 12 Görev

En iyi SQL izleme uygulamaları

Bazı uyarılar en iyi SQL yerel araçları olarak çalışır.

SQL DBA birçok SQL Sunucusundan sorumludur. Özellikle de günümüzde. Tek bir önemli sunucunuz olduğu günler geride kaldı.

Bu nedenle, temelleri kapsayacak şekilde bazı özel SQL izlemeleri dağıtmak önemlidir.

Çünkü her zaman izleme lisansını satın almadığınız bir sunucu vardır. Ya da başka bir garip senaryo.

Bakımını yaptığımız hemen hemen tüm SQL Sunucularına birkaç özel SQL izleme işi dağıtma eğilimindeyiz.

Dağıttığımız SQL Server özel izleme işleri:

1.SQL Agent yeniden başlatma bildirimi: SQL Agent yeniden başlatıldığında bir e-posta gönderin.

2. SQL Engine yeniden başlatma bildirimi: SQL Engine hizmeti yeniden başlatıldığında bir e-posta gönderin. Rastgele yeniden başlatmaları veya iş birimine söylemeyi unuttukları sunucuyla uğraşan birini yakalamak için çok kullanışlıdır.

3. HDD alanı izleme: Bu yapılandırılabilir HDD alanı izlemedir, eşiğe ulaşıldığında e-posta gönderir.

4. DDL olayları izleme: Herhangi bir sql nesnesi (tablolar, saklı yordamlar, görünümler) değiştirildiğinde, oluşturulduğunda veya silindiğinde, tüm bu değişikliklerin bir günlüğünü tutun. Çok kullanışlı!!!

5. Çalışmakta olan T-SQL komutlarının anlık görüntüsü: Her birkaç dakikada bir sunucuda neler olduğunu yakalayın, bunu bir tabloya yakalayın, ilgili olmayan ve eski verileri silin, böylece geri dönüp sunucunun geçen hafta Salı günü saat 3’te neden yavaş olduğuna dair bir soruyu yanıtlayabilirim. Düşük uç performans izleme için çok kullanışlıdır.

6. SQLAgent iş değişikliği izleme: Tüm iş ve iş adımı değişikliklerini yakalayın ve bir günlük tablosuna kaydedin.

7. SQL Yapılandırma Değişikliği Takip ve Bildirim Aracı: SQL örneği yapılandırma değişiklikleri gibi yapabildiğim her şeyi yakalayın ve günde bir kez bir e-posta gönderin, böylece birinin size söylemeyi unuttuğu sunucu ayarlarıyla uğraşıp uğraşmadığını öğrenebilirsiniz.

8. Önbellek tek plan temizleme: Tek kullanımlık planlar bir sorunsa, bu çalışacak ve sunucunun geri kalanı için daha fazla RAM kullanılabilir hale getirerek önbellekten yararsız planları silecektir. Sunucunuzda sorun yoksa, bu herhangi bir zarar vermez.

9. DB ve tablo büyümesi izleme: veritabanı boyutlarının nasıl olduğunu, tabloların ne kadar büyük olduğunu periyodik olarak günlüğe kaydedin, böylece bir süre sonra büyüme modellerinin nasıl göründüğünü kolayca tahmin edebiliriz.

10. İndex kullanımı ve eksik index izleme: Bu verileri yakalayın ve tablolarda saklayın. Günlük olarak. Böylece herhangi bir şüphe varsa, ay sonu raporlamasını ele almak için index oluşturuldu veya hızlı bir şekilde öğrenebiliriz.

11. Başarısız giriş denemesi raporları: Günlük olarak başarısız denemelerin sayısını ve geldiği IP’leri içeren bir rapor e-posta ile alabilirsiniz. Bunu tabloya kaydediniz.

12. SQL ErrorLog’dan Uyarıları Yakalayın: Bu erken uyarı sistemidir. Bunu yanıp sönmeye başlayan kırmızı bir ışık gibi düşünün ve bir kesinti yaşamak üzereyiz. Kesinti süresini önlemek için çok kullanışlıdır.

İşte bu kadar. Her SQL Server’ın muhtemelen sahip olması gereken birkaç otomatik iş.

Bu şekilde, manuel SQL Server izlemesinden kaçınabilirsiniz. Ya da hiç izleme yapmayabilirsiniz.

Size ve Veritabanlarınıza Yardımcı Olmak İçin Bekliyoruz!