AlwaysOn Clusters da Sql Server ve Windows Patch(Yama)’lerinin Uygulanması

AlwaysOn ile failover MS SQL Server cluster üzerinde Windows veya SQL Server yamaları nasıl uygulanır – Adım adım ilerleyelim. SQL cluster Patch best practice’leri 1. Yamaları önce alt ortam sunucularına uygulayın. Bu DEV, QA, UA, vb. Sürüm döngüsünde en düşük ortamı kullanın. 2. Yeni değişikliğin bir süre “uygulanmasına” izin verin. “Süre” server ortamına göre değişir….

April 28, 2021 by Aryasoft IT

AlwaysOn ile failover MS SQL Server cluster üzerinde Windows veya SQL Server yamaları nasıl uygulanır – Adım adım ilerleyelim.

SQL cluster Patch best practice’leri

1. Yamaları önce alt ortam sunucularına uygulayın. Bu DEV, QA, UA, vb. Sürüm döngüsünde en düşük ortamı kullanın.

2. Yeni değişikliğin bir süre “uygulanmasına” izin verin. “Süre” server ortamına göre değişir. Bazıları bir hafta, bazıları bir ay bekler. “uygulanma” süresi, bu alt ortam sunucularında QA testlerinin ne kadar titiz ve aktif olduğuna bağlıdır. Her gün bir ton otomatik test yapılıyorsa veya bir Kalite Güvence personeli ordusu varsa 1 hafta yeterli olabilir.

3. Genellikle server yöneticileri bir değişikliği test ortamına dağıtıp iki hafta beklerler. Ardından değişikliği bir sonraki ortama dağıtır ve iki hafta bekler. Üretim ortamına ulaşılana kadar bunu yapın.

4. Üretim ortamına ulaşıldığında, SQL Server AlwaysOn ortamlarında yamaların dağıtılma şekli şöyledir:

1. Etkin olmayan node’u(Alwayson secondary örneği) yeniden başlatın – zorunlu değildir, ancak yapabilirsiniz. Bu şekilde yama uygulamak üzere olduğunuz ortamın taze olduğunu bilirsiniz.

2. SQL Server SQL yamasını veya Servis Paketini uygulayın.

3. Sunucu yeniden başlatın. Yeniden başlatmak şart değildir. Ancak tüm SQL üretim iş yükünü buraya yönlendirmek üzere olduğumuzdan, bunu yapmak mantıklıdır.

4. SQL AlwaysOn hizmeti etkin olmayan sunucuya failover yapın. (failover süresini bekleyin).

5. Şimdi aynı işlemi bu node üzerinde yapın.

6. Tüm sunucularda tamamlanana kadar tekrarlayın.

Bir uyarı. SQL Server’da her zaman Açık’ı doğru kullanıyorsanız, tüm uygulamaları AlwaysOn listener kullanacak şekilde işaret ettiniz.

Ana bilgisayar adının sürekli olarak kullanıldığı bazı ortamlar gördük. Bu durumda, DNS değişikliklerinizi yapana veya bağlantı dizelerini yeniden dağıtana kadar kesintilerin veya uygulamanın erişilememesiyle ilgili bazı sorunlarınız olacaktır.

Sql’i her zaman nasıl failover yaparsınız ? üç seçeneğiniz var:

1. SSMS Wizard Kullanmak.

2. T-SQL kullanmak.

3. Powershell’i kullanmak.

MS SQL Server çalıştıran High Availability Windows  Fail-over clusters (WFC) AlwaysOn ile bu şekilde yamalarsınız.

Size ve Veritabanlarınıza Yardımcı Olmak İçin Bekliyoruz!