Veritabanını Yeniden Adlandırırken SQL Server Veritabanına Erişilememesi Sorunu

SQL Server’da bir veritabanını yeniden adlandıramamanızın ve yeniden adlandırmayı denedikten sonra veritabanına erişememenizin birkaç nedeni olabilir. Olası nedenlerden biri, yeniden adlandırma sırasında veritabanına aktif bağlantıların olmasıdır. SQL Server, etkin bağlantılar varsa bir veritabanının yeniden adlandırılmasına izin vermez. Bu durumda, veritabanını yeniden adlandırmayı denemeden önce ya bağlantıların sona ermesini beklemeniz ya da etkin bağlantıların bağlantısını kesmeye…

December 23, 2020 by Aryasoft IT

SQL Server’da bir veritabanını yeniden adlandıramamanızın ve yeniden adlandırmayı denedikten sonra veritabanına erişememenizin birkaç nedeni olabilir.

Olası nedenlerden biri, yeniden adlandırma sırasında veritabanına aktif bağlantıların olmasıdır. SQL Server, etkin bağlantılar varsa bir veritabanının yeniden adlandırılmasına izin vermez. Bu durumda, veritabanını yeniden adlandırmayı denemeden önce ya bağlantıların sona ermesini beklemeniz ya da etkin bağlantıların bağlantısını kesmeye zorlamanız gerekecektir.

Bir başka olası neden de veritabanında açık işlemler olmasıdır. SQL Server, açık işlemler varsa bir veritabanının yeniden adlandırılmasına izin vermez. Yeniden adlandırmayı denemeden önce veritabanındaki açık işlemleri işlemeniz veya geri almanız gerekecektir.

Yeniden adlandırma işlemi sırasında veritabanının bozulmuş olması da mümkündür. Bu durumda, veritabanını bir yedekten geri yüklemeniz veya DBCC CHECKDB komutunu kullanarak veritabanını onarmanız gerekebilir.

Bu nedenlerden hiçbiri geçerli değilse ve yeniden adlandırmayı denedikten sonra hala veritabanına erişemiyorsanız, veritabanı çevrimdışı olarak işaretlenmiş veya ayrılmış olabilir. Veritabanının durumunu sys.databases katalog görünümünü kullanarak kontrol edebilirsiniz.

SELECT * FROM sys.databases WHERE name = {Veritabanı Adınız}

Her durumda, veritabanınızı değiştirebilecek veya yeniden adlandırabilecek herhangi bir işlem yapmadan önce veritabanınızın tam bir yedeğini almak her zaman iyi bir uygulamadır. Bu şekilde, herhangi bir sorun veya beklenmedik davranış durumunda veritabanınızı kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Size ve Veritabanlarınıza Yardımcı Olmak İçin Bekliyoruz!