SQL Server Sayfa Doğrulaması CHECKSUM

SQL Server Sayfa Doğrulaması CHECKSUM Kategori: Güvenilirlik SQL Server’da Sayfa doğrulama nedir? Sayfa Doğrulama, diskten yazıldığında veya okunduğunda sayfaların tutarlılığını doğrulamak için SQL Server tarafından kullanılan mekanizmayı tanımlayan bir veritabanı seçeneğidir. Bu, veritabanını bozma olasılığını azaltır ve iyi bir uygulama olarak, CHECKSUM olarak ayarlanmalıdır. Sorun nasıl belirlenir? SQL Server 2005’ten bu yana Microsoft, SQL Server altyapısı düzeyinde…

February 23, 2022 by Aryasoft IT

SQL Server Sayfa Doğrulaması CHECKSUM

Kategori: Güvenilirlik

SQL Server’da Sayfa doğrulama nedir?

Sayfa Doğrulama, diskten yazıldığında veya okunduğunda sayfaların tutarlılığını doğrulamak için SQL Server tarafından kullanılan mekanizmayı tanımlayan bir veritabanı seçeneğidir. Bu, veritabanını bozma olasılığını azaltır ve iyi bir uygulama olarak, CHECKSUM olarak ayarlanmalıdır.

Sorun nasıl belirlenir?

SQL Server 2005’ten bu yana Microsoft, SQL Server altyapısı düzeyinde varsayılan olarak sayfa doğrulaması CHECKSUM uygular. Seçenekler sayfasındaki Veritabanı Özellikleri penceresinde kontrol edebilirsiniz:

Nasıl düzeltilir?

Yukarıdaki arabirimi kullanarak ” Page Verify ” özelliğini CHECKSUM olarak değiştirerek seçebilirsiniz. Ayrıca, sunucudaki tüm veritabanlarına değişiklik komut dosyası oluşturmak için aşağıdaki komut dosyasını çalıştırabilirsiniz.

Değişiklik betiğini oluşturmak için aşağıdaki sorguyu çalıştırınız:

use master

go

select

‘ALTER DATABASE [‘ + name + ‘] SET PAGE_VERIFY CHECKSUM  WITH NO_WAIT;

‘ Command_to_execute

from sys.databases

where page_verify_option_desc != ‘checksum’;

go

Komut dosyasının örnek olarak üreteceği çıktı:

ALTER DATABASE [test] SET PAGE_VERIFY CHECKSUM WITH NO_WAIT;

ALTER DATABASE [DBA] SET PAGE_VERIFY CHECKSUM WITH NO_WAIT;

Size ve Veritabanlarınıza Yardımcı Olmak İçin Bekliyoruz!