SQL Server High Availability Çözümleri

High Availability(HA), SQL Server dahil olmak üzere herhangi bir kurumsal uygulama veya veritabanı sistemi için kritik bir gerekliliktir. HA, bir sistemin çeşitli arızalar veya felaketler karşısında bile yüksek düzeyde hizmet kullanılabilirliğini sürdürme yeteneğini ifade eder. SQL Server, donanım veya yazılım arızaları durumunda iş sürekliliğini sağlamaya yardımcı olabilecek çeşitli yüksek kullanılabilirlik çözümleri sunar: Always-On Availability Groups:…

November 11, 2020 by Aryasoft IT

High Availability(HA), SQL Server dahil olmak üzere herhangi bir kurumsal uygulama veya veritabanı sistemi için kritik bir gerekliliktir. HA, bir sistemin çeşitli arızalar veya felaketler karşısında bile yüksek düzeyde hizmet kullanılabilirliğini sürdürme yeteneğini ifade eder.

SQL Server, donanım veya yazılım arızaları durumunda iş sürekliliğini sağlamaya yardımcı olabilecek çeşitli yüksek kullanılabilirlik çözümleri sunar:

Always-On Availability Groups: Bu, SQL Server 2012’de sunulan bir özelliktir ve veritabanları için high availability ve felaket kurtarma sağlar. Availability Group olarak bilinen bir grup veritabanı oluşturmanıza ve bu veritabanlarını birden fazla ikincil replikaya çoğaltmanıza olanak tanır. Bu replikalar otomatik veya manuel yük devretme için yapılandırılabilir ve veritabanlarının sürekli kullanılabilirliğini sağlar.

Failover Cluster Örnekleri: Bu özellik SQL Server’ın önceki sürümlerinden beri kullanılmaktadır ve örnek düzeyinde yüksek kullanılabilirlik sağlar. Birden fazla sunucudan oluşan bir cluster kurmayı içerir ve SQL Server tüm node’lara yüklenir. Cluster, istemcilere tek bir örnek olarak görünür ve bir node arızalanırsa, diğer node otomatik olarak devralır.

Database Mirroring: Bu özellik, veritabanı düzeyinde high availability sağlar. Bir birincil veritabanı ve günlük gönderimi yoluyla senkronize tutulan bir veya daha fazla ikincil veritabanı kurulmasını içerir. Birincil veritabanı arızalanırsa, ikincil veritabanlarından biri otomatik olarak görevi devralabilir.

Günlük Gönderimi: Bu özellik, birincil veritabanının işlem günlüğü yedeklerinin bir veya daha fazla ikincil sunucuya kopyalanmasını içerir. İkincil sunucular daha sonra bu yedekleri geri yükler ve kendi veritabanı kopyalarını güncel hale getirir. Birincil sunucunun arızalanması durumunda, ikincil sunucu(lar) devralmak üzere çevrimiçi hale getirilebilir.

Replication: Bu özellik, bir veritabanındaki verileri bir veya daha fazla başka veritabanına dağıtmanıza olanak tanır. Verileri birden fazla sunucuya çoğaltarak high availability sağlamak için kullanılabilir. Bir sunucu arızalanırsa, başka bir sunucu devreye girmek üzere çevrimiçi hale getirilebilir.

Bu özelliklere ek olarak SQL Server, yedekleme ve geri yükleme, günlük gönderimi, veritabanı anlık görüntüleri ve daha fazlası dahil olmak üzere kullanılabilirliği ve performansı artırmak için kullanılabilecek başka teknolojiler de sunar.

SQL Server ortamınız için bir high availability çözümü seçerken maliyet, karmaşıklık ve güvenilirlik gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Seçtiğiniz çözümün kullanılabilirlik gereksinimlerinizi karşılayabildiğinden ve çeşitli arıza veya felaket türlerinden kurtulabildiğinden emin olmak için kapsamlı bir şekilde test edilmesi de önemlidir.

Size ve Veritabanlarınıza Yardımcı Olmak İçin Bekliyoruz!